Cukrzyca typu 2 a zaburzenia lipidowe – co jest skutkiem, a co przyczyną?

grafika_16_9-min.png

Cukrzyca typu 2 jest częstą i poważną chorobą metaboliczną. Ocenia się, że schorzenie to dotyka 415 milionów osób na świecie.

Co istotne, liczba ta stale rośnie. Według szacunków w 2040 r. może osiągnąć wartość 642 milionów na świecie [1]. Cukrzyca typu 2  prowadzi do poważnych powikłań narządowych, istotnie wpływających na długość i jakość życia pacjentów. Jest również dobrze udokumentowanym czynnikiem ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych. Główne mechanizmy za tym stojące to przyspieszenie procesów aterogenezy i upośledzenie funkcji nerek. Europejskie wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych z 2021 r. wszystkich pacjentów z rozpoznaną cukrzycą oceniają jako chorych co najmniej wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego [2].
Chorzy na cukrzycę typu 2 z uszkodzeniami narządowymi lub innymi czynnikami ryzyka (lub cukrzycą typu 1 trwającą ponad 20 lat) są zaliczani do grupy bardzo wysokiego ryzyka. Chorzy z rozpoznaniem cukrzycy typu 2 po przebytym ostrym zespole wieńcowym i co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka znajdują się już w grupie ekstremalnie wysokiego ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Przeczytaj także