Drżenia w przebiegu leczenia choroby Parkinsona i rola piridinolu w ich leczeniu

drzenia_16x9.png

Choroba Parkinsona jest najczęstszą przyczyną parkinsonizmu, zespołu problemów ruchowych, takich jak sztywność, spowolnienie i drżenie. Mniej powszechne przyczyny parkinsonizmu obejmują inne postępujące choroby mózgu, leki i przebyty udar mózgu. Szacuje się, że w 2016 r. diagnozę choroby Parkinsona miało 6,1 miliona ludzi na świecie, co stanowi ponad 2 razy więcej niż w 1990 r.

Zakres terapii farmakologicznych i chirurgicznych dostępnych w leczeniu choroby Parkinsona jest szerszy niż w przypadku większości chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Wybór metody leczenia wymaga starannego rozważenia wielu zmiennych, w tym objawów dominujących u pacjenta, stadium choroby, poziomu aktywności fizycznej i współchorobowości. Leczenie można podzielić na terapię farmakologiczną, niefarmakologiczną i chirurgiczną. Nie ma jednego preferowanego sposobu leczenia, a terapia wymaga elastycznego podejścia opartego niejednokrotnie na wielu próbach doboru leku.

Terapię rehabilitacyjną należy rozpocząć zaraz po rozpoznaniu choroby Parkinsona. Zaleca się m.in plany rozciągania, treningu siłowego i ćwiczenia aerobowe. Wśród innych, coraz bardziej popularnych na świecie, metod rehabilitacji i aktywizacji chorych wymienia się terapię fizyczną, zawodową oraz logopedyczną. Pozafarmakologiczne metody leczenia powinny rozpoczynać się zaraz po diagnozie i trwać przez cały okres trwania choroby.

  • Leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona można najogólniej podzielić na pięć grup:
  • leki zwiększające wytwarzanie dopaminy, takie jak lewodopa, i zwiększające jej uwalnianie, jak amantadyna,
  • leki hamujące metabolizm dopaminy: selegilina, rasagilina, entakapon,
  • eki pobudzające receptory dopaminergiczne: pergolid, bromokryptyna, lizuryd, piribedyl, pramipeksol, ropinirol, rotygotyna, apomorfina,
  • leki cholinolityczne: triheksyfenidyl, biperiden, pridinol

Przeczytaj także