Materiały dodatkowe - Lipidologiczne Wtorki z Zentivą - Webinarium 5

5_lipidoliczne_wtorki.png

Eksperci kontra # FAKE NEWS. Leczenie statynami / ezetymibem – czy to nie szkodzi? prof. Aleksander Prejbisz i doc. Piotr Dobrowolski

Najważniejsze wnioski ze spotkania:

Prof. Aleksander Prejbisz: Mity dotyczące samego cholesterolu są przyczyną problemów związanych z leczeniem statynami. Chorzy w lipidogramie zwracają uwagę na cholesterol całkowity, natomiast punktem zainteresowania lekarzy powinien być cholesterol-LDL.  

Im więcej cholesterolu w diecie, tym większa śmiertelność i chorobowość z jakiejkolwiek przyczyny.  

Badania wykazują, że w różnych sytuacjach klinicznych (np. stabilna choroba wieńcowa, ostry zespół wieńcowy, przebyty udar mózgu), przez terapię atorwastatyną zmniejszamy ryzyko sercowo-naczyniowe. Jeżeli do tego leczenia zostanie dołączony ezetymib następuje jeszcze większy wzrost korzyści w różnych sytuacjach klinicznych.  

Obniżenie cholesterolu statynami nie ma wpływu klinicznego na stężenie kortyzolu i testosteronu (nawet przy stężeniu cholesterolu-LDL 15mg/dL).  

Pojawiają się badania, m. in. z 2019 roku, które udowadniają potencjalnie korzystny wpływ terapii statynami na ryzyko demencji i funkcje poznawcze.  

Według wytycznych, nie ma konieczności rutynowego oznaczania aktywności enzymów wątrobowych, jeżeli nie ma żadnych objawów.  

Prof. Prejbisz: Najważniejszy problem związany ze statynami to bóle mięśniowe. Te dolegliwości najczęściej występują na początku terapii lub podczas odstawienia leku. Mimo wszystko, prawdopodobieństwo związku statyn z bólami mięśniowymi nie jest wysokie. Najlepiej takie prawdopodobieństwo sprawdzać na skali.

000646273/03/2024

Przeczytaj także