Zastosowanie duloksetyny w leczeniu bólu stanowiącego element obrazu klinicznego depresji

Zastosowanie duloksetyny w leczeniu bólu stanowiącego element obrazu klinicznego depresji_16x9.png

Duloksetyna należy do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor – SNRI), podobnie jak wenlafaksyna, atomoksetyna i niedostępny już w Polsce milnacipram.

Duloksetyna jest zarejestrowana przez  amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA)  w leczeniu zaburzenia depresyjnego nawracającego, zaburzenia lękowego uogólnionego, bólu neuropatycznego, fibromialgii i nietrzymania moczu. Zaburzenia te posiadają pewne wspólne patomechanizmy, co można wykorzystać  podczas wyboru najlepszego leku dla danego chorego. Duloksetyna była również badana w łagodzeniu objawów związanych z menopauzą.

W Polsce duloksetyna posiada węższe wskazania,  jest zarejestrowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych, zaburzenia lękowego uogólnionego i obwodowej neuropatii cukrzycowej.
Depresja i przewlekły ból często współwystępują. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozpoznanie stanowią ogromny problem nie tylko dla  konkretnych  pacjentów, lecz także ze względu na częstość ich występowania dla całych systemów opieki zdrowotnej. 
Zaburzenie depresyjne nawracające jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, prowadzących do poważnych konsekwencji w życiu osobistym i zawodowym, którego najpoważniejszą konsekwencją jest podejmowanie przez chorych prób samobójczych. Pomimo to depresja jest często nierozpoznawana i w związku z tym nieleczona.
Przewlekły ból może być spowodowany nadmiernym pobudzeniem receptorów bólowych (mechanizm nocyceptywny) lub uszkodzeniem samych nerwów – ból neuropatyczny. Szczególnie ten drugi niesie za sobą poważne konsekwencje w sferze emocjonalnej, prowadząc do pogorszenia jakości życia,  wystąpienia depresji, anhedonii, zaburzeń snu, lęku i zaburzeń funkcji poznawczych. 

Mechanizm działania duloksetyny
Duloksetyna hamuje w sposób zależny od dawki zwrotny wychwyt serotoniny (5-HT) i noradrenaliny (NA), co prowadzi do wzrostu zewnątrzkomórkowego stężenia tych neuroprzekaźników.  
Duloksetyna jest około 10 razy bardziej selektywna w stosunku do transportera 5-HT,  na przykład dla wenlafaksyny stosunek ten wynosi aż 30. Działanie duloksetyny na układy serotoninergiczny i noradrenergiczny jest względnie zrównoważone, ponadto słabo hamuje również wychwyt dopaminy. Wykazano skuteczność duloksetyny w dawkach 60–120 mg/dobę. Ważne, że w zakresie dawek terapeutycznych nie wykazano powinowactwa duloksetyny do innych receptorów, takich jak receptory cholinergiczne, histaminowe, GABA, opioidowe, glutamatergiczne i adrenergiczne. Działanie kliniczne duloksetyny rozwija się stopniowo w ciągu kilku (4–6) tygodni. Uważa się, że brak efektu terapeutycznego po 2 miesiącach oznacza brak skuteczności leku. 
Duloksetyna podawana jest doustnie w postaci pojedynczego enancjomeru, w formie kapsułek dojelitowych (30, 60, 90 i 120 mg). Bezwzględna dostępność biologiczna wynosi średnio 50%, ale może się wahać od 32 do 80%. Przyjmowanie leku łącznie z pokarmem wydłuża czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia i nieznacznie zmniejsza wchłanianie. Okres półtrwania wynosi około 12 godzin, lek można więc stosować w jednej dawce dobowej. 
Duloksetyna w 96% wiąże się z białkami osocza (albuminą i kwaśną α2-glikoproteiną). Może to mieć znaczenie w przypadku stosowania leku z innymi silnie wiążącymi się z białkami preparatami, takimi jak walproiniany czy warfaryna.  Duloksetyna jest podobnie do pozostałych leków z grup selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) i SNRI intensywnie metabolizowana przez enzymy cytochromu P450 (CYP1A2 i CYP2D6).  Z uwagi na intensywny metabolizm przez CYP1A2 substancje hamujące ten enzym – fluwoksamina czy ciprofloksacyna – zdecydowanie zwiększają stężenie DLX i mogą spowodować wystąpienie objawów toksycznych.  Z drugiej strony indukcja tego enzymu obserwowana u osób palących może być odpowiedzialna za niewystarczającą skuteczność podstawowej dawki leku.

Duloksetyna w leczeniu depresji
Duloksetyna została dopuszczona  przez FDA do leczenia dużej depresji (major depressive disorder – MDD) w sierpniu 2004 r. Niewiele później lek został dopuszczony również w Europie.
Osiowymi objawami depresji są obniżony nastrój, obniżony napęd (brak energii)  i anhedonia (zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności). Do pozostałych objawów depresji należą zaburzenia apetytu, problemy z utrzymaniem snu, zahamowanie psychoruchowe, niepokój i zaburzenia w sferze intymnej. Często też występuje poczucie braku nadziei, poczucie winy czy zaburzenia funkcji poznawczych (pamięci, koncentracji).
Postuluje się, że w patogenezie depresji występują zaburzenia w zakresie przewodnictwa zależnego zarówno od 5HT jak i NA oraz dopaminy – tzw. hipoteza monoaminergiczna depresji.
Wyniki niektórych badań wskazują, że leki, które wpływają na dwa systemy neuroprzekaźników, mogą być skuteczniejsze w porównaniu z tymi, które działają tylko na jeden neuroprzekaźnik, czyli   np. SSRI  podwyższającymi  poziom serotoniny czy NRI podwyższającymi przekaźnictwo zależne od NA.
Selektywne inhibitory zwrotne serotoniny  są skuteczniejsze, jeśli chodzi o odsetek osób osiągających remisję,  u chorych, u których występują dolegliwości bólowe i inne objawy somatyczne.

Ból, depresja  i duloksetyna
Ból nie jest diagnostycznym objawem depresji, ale bardzo często jej towarzyszy.
W analizie przeprowadzonej przez Bair i wsp. z 2003 r., do której włączono 14 badań dotyczących osób z rozpoznaniem depresji, rozpowszechnienie dolegliwości bólowych (painful physical symptoms, PPS) wynosiło średnio 65% (w zależności od badania wahało się od 15 do 100%). W badaniu STAR*D, obejmującym 2876 pacjentów, zdecydowana większość (80%) skarżyła się na dolegliwości bólowe. Autorzy badania ocenili, że obecność  bólu wiąże się z wyraźnie gorszym rokowaniem. 
Występowanie PPS jest czynnikiem utrudniającym leczenie. Pacjenci, którzy odczuwają ból o nasileniu przynajmniej umiarkowanym, mają 2–4-krotnie mniejszą szansę na uzyskanie dobrej odpowiedzi na leczenie i zadowalającej jakości życia w porównaniu z osobami, u których ból nie występuje. Zaobserwowano ponadto, że u pacjentów  leczonych lekami SSRI objawy somatyczne mają tendencję do utrzymywania się, nawet gdy psychiczne objawy depresji ustąpią. 
Skuteczność duloksetyny w leczeniu objawów bólowych  u osób z depresją potwierdzono w badaniach klinicznych, z randomizacją, kontrolowanych za pomocą placebo. Co istotne, skuteczność duloksetyny w leczeniu PPS wykazano zarówno u chorych, którzy wcześniej nie byli leczeni, jak i u tych, którzy nie odpowiedzieli zadowalająco na wcześniejszą, 6-tygodniową kurację lekami z grupy SSRI.

Tolerancja duloksetyny
Najczęstsze działania niepożądane duloksetyny wynikają z jej mechanizmu działania. Należą do nich suchość w ustach, senność, nudności, zaparcia oraz nadmierne pocenie się. Zwykle objawy te nie są zbyt nasilone i mają tendencję do stopniowego zmniejszania się w trakcie trwania leczenia. Z podawaniem duloksetyny mogą też być związane objawy ze strony układu krążenia, takie jak zwyżki ciśnienia czy podwyższone tętno. Lek uważany jest za dobrze tolerowany i bezpieczny, nawet u chorych z chorobami układu krążenia oraz u osób w wieku podeszłym.

Podsumowanie
Duloksetyna należy do leków SNRI o względnie zrównoważonym profilu. Jej skuteczność wykazano zarówno w leczeniu depresji, jak i innych dolegliwości, takich jak zaburzenie lękowe uogólnione, ból w neuropatii cukrzycowej, inne bóle neuropatyczne, fibromialgia i wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Współistnienie depresji i innych dolegliwości często odpowiada z jednej strony za niewystarczającą skuteczność standardowego leczenia, z drugiej za  politerapię związaną z koniecznością stosowania dodatkowych leków w dodatkowych wskazaniach.  W przypadku duloksetyny jej szeroki profil działania może więc przyczynić się zarówno do uzyskania lepszej odpowiedzi na leczenie, jak i ograniczenia liczby stosowanych leków u konkretnego pacjenta.
 

Piśmiennictwo

  1. Alev L., Lenox-Smith A., Altin M. i wsp. A review of the serotonin-norepinephrine reuptake inhibitors: pharmacologic aspects and clinical implications for treatment of major depressive disorder and associated painful physical symptoms. Open Journal of Depression 2013; 2: 54–63.
  2. Bair M.J., Robinson R.L., Katon W. i wsp. Depression and pain comorbidity: a literature review. Arch Intern Med 2003; 163: 2433–2445.
  3. Hefner J., Ashton A.K., D’Mello D.A. i wsp. Response to treatment: gaining and maintaining remission from depression. J Fam Pract 2003; Suppl: S61–S62.
  4. Leuchter A.F., Husain M.M., Cook I.A. i wsp. Painful physical symptoms and treatment outcome in major depressive disorder: a STAR*D (Sequenced Treatment Alternatives to Relieve Depression) report. Psychol Med 2010; 40: 239–251.
  5. Muscatello M.R.A., Zoccali R.A., Pandolfo G. i wsp. Duloxetine in Psychiatric Disorders: Expansions Beyond Major Depression and Generalized Anxiety Disorder. Front Psychiatry 2019  10:772. doi: 10.3389/fpsyt.2019.00772
  6. Rodrigues-Amorim D., Olivares J.M., Spuch C., Rivera-Baltanás T. A Systematic Review of Efficacy, Safety, and Tolerability of Duloxetine. Front. Psychiatry 2000; 11: 554899. doi: 10.3389/fpsyt.2020.554899
  7. Wojtera M., Sobów T. Duloksetyna – profil farmakologiczny i kliniczny leku z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Psychiatr Psychol Klin 2018; 18: 74–80.
     

Przeczytaj także

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, tj. niewielkie informacje tekstowe wysyłane przez serwer i zapisywane na Państwa twardym dysku, lub innym nośniku danych w celu: prawidłowego funkcjonowania wyświetlanej przez Państwa strony, jej konfiguracji, bezpieczeństwa, monitorowania stanu sesji. Pomagają nam one również dostosowywać stronę do Państwa potrzeb. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu.

Klikając w „Odrzuć pliki cookies”, na Państwa urządzeniu będą zapisywanie wyłącznie pliki cookies niezbędne do przeglądania witryny i korzystania z jej funkcji.
Klikając w „Zezwól na wybrane pliki cookies”, na Państwa urządzeniu będą zapisywanie wybrane wcześniej pliki cookies według Państwa preferencji.
Klikając w „Zezwól na wszystkie pliki cookies” zgadzacie się Państwo na przechowywanie plików cookies na Państwa urządzeniu.
W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień plików cookies, wycofać swoją zgodę lub uzyskać więcej informacji tutaj: Polityka cookies